Anahtar Kelime Araştırması Yaparken Kullanmanız Gereken 5 Araç

Anahtar Kelime Araştırması Yaparken Kullanmanız Gereken 5 Araç

Pandemi sürecinde birçoğumuz evlerimizden çalışmak zorunda kaldık. Ve daha çok online hayata alıştığımız bu salgın hastalıkta birçok kişi blog sitesi, youtube kanalları gibi online mecralarda paylaşımlara ağırlık verdi veya yeni başladı.

Blog veya Youtube üzerinde doğru anahtar kelimeler ile açıklamalar yazmanız sizi daha geniş kitlelere ulaştırır. SEO uyumlu makaleleriniz için anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz 7 aracı sizin için derledim.

1.Yükselen Perakende Kategorileri

Mayıs 2020 ‘de Google tarafından yayınlanan bu araç yıllık, aylık ve haftalık olarak perakende kategorilerini karşınıza getiriyor.

Örnek olarak yukarıda bulunan sonuçlara bakarsak;

Aylık olarak Dijital İşaretler, Hamur İşleri, Tebrik Notları, Madeni paralar ve kalem ürünleri büyük bir artış göstermiş.

Hemen sağ tarafta bulunan en çok aranan kelimleri görebiliyorsunuz.

Yükselen Perakende Kategorileri üzerinden erişebilirsiniz.

2. Koronavirüs Arama Trendleri

Mart 2020’de Google, Coronavirus Arama Trendlerini başlattı .

Şubat sonundan Mayıs başına kadar koronavirüs konusu için arama ilgisinde artış yaşandı.

O zamandan beri, koronavirüse yönelik arama ilgisi konu ve hava durumunun altına düştü ve şu anda konuya, haberlere yönelik arama ilgisiyle kabaca eşit, ancak yine de spor ve müzik konularının üzerinde kalıyor.

3. Alışveriş Bilgileri

Google , Ekim 2015’te Shopping Insights’ı kullanıma sundu , ancak şirketinizin veya müşterilerinizin rakiplerinize karşı nasıl yığıldığını görmenize ve rakip ürünlerinizi izlemenize olanak verir.

Bu “olağanüstü belirsiz” zamanlarda, bu bir hayat kurtarıcıdır.

Ancak Shopping Insights, alışveriş yapanların ne istediklerini takip etmelerine ve kategorilerindeki trendleri takip etmelerine yardımcı olur.

Google bu alışveriş bilgilerini nasıl sağlayabilir?

Think with Google’a göre , alışveriş senaryolarının % 63’ünde , alışveriş yapanlar bir satın alma kararı vermeden önce araştırma yapmak için İnternet’e giriyor.

ABD genelinde 55.000’den fazla ürün, 45.000’den fazla marka ve yaklaşık 5.000 kategori için günlük arama verileriyle Shopping Insights, müşterilerin çevrimiçi alışveriş niyetini daha iyi anlamanıza ve çevrimiçi ve çevrimdışı kanallarda daha bilinçli satış ve pazarlama kararları vermenize yardımcı olur.

Örneğin, 17 Temmuz – 16 Ağustos 2020 verilerine göre Oyuncaklar ve Oyunlar kategorisindeki en iyi markalar şunlardır:

  • LEGO.
  • Hasbro.
  • Mattel.
  • Funko.
  • Sıcak tekerlekler.

Yani, Küçük İşletme Cumartesi veya tüm Tatil Sezonunu planlıyorsanız, raflarınızda hangi markaları stoklayacağınızı bilirsiniz.

4. Kullanıcıları Görüşlerine Değer Verin

Google Tüketici anketleri Mart 2012’de kullanılma sunuldu. Ekim 2016’da Google Surveys olarak yeniden adlandırıldı.

Google Tüketici Anketleri, Mart 2012’de başlatıldı . Ekim 2016’da Google Surveys olarak yeniden adlandırıldı .

Bu anketlerle kullanıcıların görüşlerini önemsediğinizi hissettirebilirsiniz. Ve bu görüşlere göre geliştirme yaparsanız kullanıcı bağlılığını arttırmış olursunuz.

5.Google Trendler

Google Trendler , Mayıs 2005’te piyasaya sürüldüğünden bu listedeki en eski araçtır.

Ve birçok SEO uzmanı, organik arama hacimleri hakkında veri sağlamadığı için bu kadar sık ​​kullanmaz.

Ancak bunlar normal zamanlar değil.

Gerçek dünyada meydana gelen bir olaydan sonra dakikalar içinde işlenebilecek içgörüler bulmak, SEO’lara stratejik kararların alındığı masada bir yer sağlayabilir.

Google’ın tüketici analizleri ekibinde çalışan Alistair Rennie ve Jonny Protheroe tarafından yazılmış ve geçen ay Think with Google’da yayınlandı.

Örneğin yerel bir otel reklamı çıkacağız. Koronavirüs’e karşı önlem alınmış otelimiz.. diye bir reklam başlığımız olsun yakın illerde isek en cok Adıyaman, Diyarbakır, Ağrı’dan bu kelime aranmış bu alanlara biraz daha detaylı bakarak çalışma yapılabilir.

Google Pazar araştırması için uygun keyword analizi için kullanabileceğiniz araçları yazmaya çalıştım. Bir sonraki yazı da görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top