Çağrı EL

Web Geliştirme | Linux Sunucu Yönetimi | Siber Güvenlik | Eğitim

WordPress 5.5 Sürümünde Kritik Hata

WordPress 5.5 Sürümünde Kritik Hata

Yeni sürümü yayınlanan WordPress’in binlerce siteyi etkilediği bir sorun ile karşı karşıya kalan birçok kullanıcı sorunu nasıl çözeceğiniz arıyor. Sorunun detayları ve çözümü bu yazımızda.

Sürüm güncellemesinden sonra en az 10.000 sitenin sıkıntı yaşamasının sebebi Jquery Migrate desteğinin bu sürümde kaldırılmasından kaynaklanıyor. Temaların sayfalamaları nasıl işlediği ile alakalı bir sorun 5.5 sürümüne güncellendikten sonra karşımıza çıkıyor.

Bazı projelerimde benimde yaşadığım bir sorun. Bu sorunu çözmek için WordPress resmi bir eklenti yayınladı.

30.000’den fazla indirilen bu eklenti etkilenen sitenin ne kadar fazla olduğunu da bize gösteriyor.

Enable jQuery Migrate Helper isimli eklenti bu sorunu çözmek amacı ile WordPress ekibi olarak yayınlanmış.

jQuery Migrate ve WordPress 5.5

WordPress 5.5 jQuery Migrate adlı bir JavaScript kitaplığı olmadan gönderildiği için binlerce WordPress yayıncısı sorun yaşıyor .

jQuery Migrate, eski kodun WordPress’te çalışması için bir köprü görevi gören bir kitaplıktır.

Bununla birlikte, yayıncılar daha eski bir temaya, özellikle de artık güncellenmeyen bir temaya bağlı kaldıklarında, sonunda uyumluluk sorunları ortaya çıkıyor ve bu, WordPress 5.5 ile olan bir durum.

Siteler Ne Gibi Hatalar İle Karşılaşıyor?

Javascript, işleri yapan küçük makineler gibi düşünülebilir. Komut dosyalar, formların çalışması, arama kısımları ve açılır menülerinin çalışması için arka planda çalışır.

WordPress 5.5’te JavaScript Hatalarına Neden Olan Nedir?

Bazı sorunların nedeni eski eklentilerdir. Diğerleri için, sorunun nedeni eski WordPress temalarıdır.

Yayıncı şöyle bir açıklama yaptı:

“Son güncellemeniz tam bir felaket. Klasik editör eklentisini kullandım çünkü blok düzenleyiciniz tam bir karmaşa içinde ve şimdi güncellemenizden beri artık çalışmıyor. Görsel olarak değil, sadece HTML modunda düzenleyebilirim!

Bu yüzden son makalemi blok editörünüzde yayınlamaya çalıştım, ancak öne çıkan bir resim eklemek imkansız, üstte “Öne çıkan resim” başlığının gösterildiği beyaz bir sayfam var ve hepsi bu. “

Sorunun kaynağı, çalışması için jQuery Migrate Library’ye dayanan eski bir eklentiydi. WordPress bu kitaplığı kaldırdıktan sonra eklenti çalışmayı durdurdu.

Sorun aslında WordPress’in hatası değildi. Sorun eski ve güncel olmayan bir eklentiden kaynaklanıyordu.

Stack Overflow forumu, WordPress 5.5 ile ilgili sorular da yaşıyor. ve siteler işlevselliğini yitiriyor.

JQuery Migrate Hatası Nasıl Onarılır

Sorun, eski JavaScript dosyalarını kullanan bir eklentiyle ilgiliyse, eklentinin en son ne zaman güncellendiğine bakın. En son bir yıl veya daha uzun bir süre güncellendiğinde, daha güncel olan başka bir eklenti aramayı düşünebilirsiniz.

Terk edilen eski eklentiler bir güvenlik riski oluşturabilir . Güvenlik sorunları olabilecek bir eklentiyi kullanmaya devam etmektense yeni ve bakımlı bir eklentiye güncelleme yapmak daha iyidir.

WordPress, jQuery Migrate JavaScript kitaplığını geri yükleyen ve bir web sitesinin tüm işlevini geri yükleyen bir eklenti yayınladı.

İşlevsellik eksikliği yaşıyorsanız ve Chrome geliştirici konsolunuz JavaScript hataları gösteriyorsa ve ayrıca temanız veya bir eklenti daha eskiyse, bu eklentiyi yüklemek size yardımcı olabilir.

Eklentinin adı, Enable jQuery Migrate Helper’dır .

JQuery Migrate Helper eklentisini etkinleştir eklentisini buradan indirebilirsiniz.
https://wordpress.org/plugins/enable-jquery-migrate-helper/

WordPress 5.5 Sayfalandırma Hatası

WordPress’e güncelleme, bazı sitelerde sayfalamanın başarısız olmasına neden oluyor.

Sayfalandırma , çok sayfalı bir belgenin altındaki, genellikle bir web sitesinin bir kategori bölümünde gezinme sayfa numaralarına yapılan bir referanstır.

Sayfalandırma, bir web sitesinin gezinme yapısının bir parçasıdır. Site ziyaretçilerinin bir sitenin derinliklerindeki web sayfalarını bulmasını sağlar.

Bir yayıncı bir çözüm yayınladı:

“Şimdilik, çalışan ve temayı sorgu dizesinde ‘page =’ yerine ‘mypage =’ kullanarak yeniden oluşturacak şekilde eski sürüme geçiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top