Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Bu yazımda kurumlar ve firmalar için yerel SEO ile bulunabilirliği yazacağım. Daha sonra sırasıyla On-Page SEO, Off-Page SEO, E-Ticaret SEOTeknik SEO, Kurumsal SEO gibi konulara da değineceğiz. Ama lokal olarak potansiyele ulaşıp globali hedeflemek daha sağlıklı olarak görüyor ve buna göre planlama yapıyorum. Öncelikle kısaca bir SEO tanımını yapalım.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine olanak sağlayacak şekilde birçok açıdan (teknik, içerik, görsel) uygun hale getirerek hedeflenen anahtar kelimelere göre arama motorlarında yükseltilmesidir.

Lokal SEO ile Yerel Müşterilerinizi Hedefleyin

Yerel arama pazarlaması olarak da adlanadırabileceğimiz Yerel SEO, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini yerel müşterilere aradıkları zamanda tanıtmalarına yardımcı olur. Yerel işletmenizi çevrimiçi pazarlamanın oldukça iyi bir yoludur.

Bazı farklılıklar ile standart SEO çalışmasından büyük ölçüde farklı olan ve yerel SEO araçları ile yönetilmesi çok daha kolay olan belirli yerel seo ve pazarlama hizmetleri kullanabileceğiniz yöntemler bulabilirsiniz.

Yerel Arama Nedir?

Google’a göre aramaların %46’sının aranma amacı “yerel” hizmet almaktır.

Yeterince iyi SEO’su ve otoritesi olan herhangi biri, ‘tıkalı bir tahliyenin nasıl düzeltileceği’ gibi bir arama sorgusu için sıralama yapabilirken, sorgunun arkasında çok daha fazla satın alma niyeti olduğunda, ‘yakınımdaki tesisatçılar’ veya ‘en iyi tesisatçı’ olur. [yer]’.

Genellikle bir konum veya ‘yakınımdaki’ (Google Haritalar’ı kullanarak arama yapıyorsanız veya Google konumunuzu biliyorsa ve aramanın yerel amacı olduğunu varsayıyorsa bile gerekli değildir) bu tür yerel arama sorgusu için, arama motorları şunu anlar: arama yapan kişinin istediği, konuma dayalı iş önerileri veya listelerdir ve bu nedenle, yerel arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sundukları tam olarak budur. Davranış ve sonuçtaki bu fark, tam olarak yerel SEO’nun neden önemli ve standart SEO’nun yanı sıra yatırım yapmaya değer olduğudur.

Yerel SERP’ler nedir?

Yerel işletmelerin web sitelerine veya kapılarına gelen trafiği iyileştirmek için en çok ihtiyaç duyduğu şey, ‘yerel paket’ veya ‘3’lü paket’ olarak bilinen şeyin görünürlüğüdür. Bu, yerel amaçlı bir Google aramasından sonra görüntülenen sonuçlarda haritanın altında görünen üç işletme girişinden oluşan bloktur.

Yerel SERP’ler nedir?

Yerel işletmelerin web sitelerine veya kapılarına gelen trafiği iyileştirmek için en çok ihtiyaç duyduğu şey, ‘yerel paket’ veya ‘3’lü paket’ olarak bilinen şeyin görünürlüğüdür. Bu, yerel amaçlı bir Google aramasından sonra görüntülenen sonuçlarda haritanın altında görünen üç işletme girişinden oluşan bloktur.

Aşağıda, ‘İstanbul Asansör Bakım’ aramasından çıkan yerel hizmet verenlerin listesi bulunmaktadır.

Bu alandan eğer daha detaylı bir yer belirtmediyseniz Google gittiğiniz konumlara, size yakınlığına göre de bir liste çıkarabilir. Ancak “Kadıköy” olarak belirtseydik daha detaylı ve sadece Kadıköy / İstanbul’da yer alan firmaları görecektik.

Bu listede firma adı, firma puanı, yorumları, telefonu, açılış-kapanış saatleri,yol tarifi ve web sitesi gibi birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Yerel SEO İçin Ücretsiz Araçlar

Local SEO Checklist

Optimizasyon için yapacağınız işlemleri hızlıca takip ederek planlayarak daha sağlıklı SEO çalışması için kullanabileceğiniz bir checklist. Detaylı olarak kullanabileceğiniz içerikleri eksiksiz ve kuralına göre uygularsanız başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Buradan araca ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Google Structured Data Inspector

Google Yapısal Veri Aracı

Google Yapısal Veri Test Aracı, size web sitenizdeki tam olarak hangi içeriğin işaretlendiğini ve ayrıca şema içeriğinizin işaretlenme biçiminde bulabileceği hataları söyler.

Bu, özellikle geçmişte bazı işler yaptıysanız veya web sitenizin bazı bölümlerinde doğru şekilde okunduğundan ve yorumlandığından emin olmadığınız bir şema varsa yararlıdır.

Buradan araca ulaşabilir test yapabilirsiniz.

Unamo SEO’s Multiregional Tracking

SEO platformunun tamamı ücretsiz olmasa da, bu ücretsiz eklenti özelliği, aynı kampanyadaki birden çok konumdaki anahtar kelimeleri izlemenizi sağlar.

Ücretsiz 14 günlük deneme süreci ile aracı test ederek deneyimleyebilirsiniz.

İlk olarak site adresimizi, analiz edilecek arama motoru ve cihazı seçiyoruz.

Daha sonra istediğimiz lokalde aranabilecek kelimeleri yazarak ekliyoruz.

Rakip ve ek bilgileri isteğe göre sağlayabilirsiniz. Sonrasında kampayayı başlat diyerek sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Schema Markup Generator (JSON-LD)

Bu araç ile Google’ın sizi daha iyi tanımlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Buradan aracın sitesine giderek önceden tanımlı olan Schema’ları seçerek gerekli alanları doldurup sitenize eklediğinizde sizin için ek bir değer olarak Google’ın sonuçlarında arama ve müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Örneğin sitenizdeki urlleri buraya ekleyerek breadcrumbs şeması ile belli sayfaların daha da öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere okuduğunuz için teşekkürler. Aklınıza takılan her konuda bana iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top