WannaCry ve Türevleri Sistemimize Nasıl Bulaşır?

Öncelikle herkese selam,

WannaCry Nedir ? Nasıl Korunuruz? Sorularına cevap olarak yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz :

WannaCry Nedir ? Nasıl Korunabiliriz ?

Bu tür virüsler çoğunlukla mail üzerinden resmi veya büyük özel kuruluşların kampanya, bilgilendirme mailleri gibi sahte mailler aracılığı ile sizi bir linke tıklamaya yollar. Buna pishing(oltalama) yöntemi de deniyor.

Siz “aaa ben böyle bir şey mi yaptım?” Veya “Allah Allah benim bundan haberim yok, bir tıklayayım da bakayım” demenize yol açacak ve sonunda o linke tıklamanızı sağlatan gerçeğe oldukça yakın içerik, resim ve mail adresi kullanarak size gönderilir.

Birçok kullanıcının düşüncesi olan “aman canım o kadar insan içinden bana mı yollayacaklar” diyerek çok fazla ciddiye almadığı bu konu da aslında sizi özellikle seçmediklerini belli bir mail havuzundaki tüm kullanıcılara gönderiler maillerdir.

wannacry
wannacry

Bu şekilde veya “Çok özel bir kampanya var. Aşağıda bulunan linke tıklarsanız Migros’tan 80 lira indirim kazanacaksınız.” Şeklinde sadece yazı şeklinde gönderilen e-postalardan linklere tıklayıp sisteminize virüs bulaştırılıyor.

Bir diğer yöntem bilgisayarınıza program yüklerken (güvenilir kaynak değil ise) yanında inen diğer ek programlar veya bir program içinden birçok program yüklemeye çalışırsanız (yine güvenli bir program değil ise) bu şekilde de dosyalarınızı şifreleyip sizden fidye isteyen virüslere maruz kalabilirsiniz. Eğer başta paylaştığımız makalemizdeki önlemleri almayıp bu şekilde bir virüse maruz kalırsanız bilgisayarınıza format attırın.

Bu konuya değinmişken bir de Facebook üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemine değinmek istiyorum kısaca.

Bu biraz daha farklı öncelikle bir hedef seçip o kişinin hesabını ele geçiriyorlar. Daha sonra o kişinin listesindeki herkese “Telefonun faturalımı ? Cep telefonunu verir misin? Benim rehberim silindi. Sana bir sms atacağım evet veya onay yazarsan Teknosa’dan 150 TL hediye çeki kazanacaksın.” Gibisinden arkadaşınızın ağzından ve daha önce konuştuysanız konuşmalara bakıp ona benzer yazıp güveni sağlayıp sizin cevap attığınız sms üzerinden mobil ödeme sayesinde sizden para çalıyorlar.

dolandirici
dolandirici
Böyle bir durumda da hesabınızı hiçbir şekilde kurtaramadıysanız yeni bir hesap açıp tüm arkadaşlarınızı ekleyip

“Önceki hesap ismi – Hesabım ele geçirilmiştir. Size gelen mesajlara itibar etmeyiniz. Diğer hesabımı engelleyiniz.” Şeklinde bir duyuru girip arkadaşlarınızdan paylaşmasını isteyebilirsiniz.

Eğer ki bir arkadaşınız dalgınlıkla bu tuzağa düşmüş ise 155’i arayıp hesabınızın ele geçirildiğini yeni hesaptan duyuru yaptığınızı ve o hesabın sorumluluğunun sizde olmadığını belirtirseniz herhangi bir zan altında kalmamış olursunuz.

Hiçbirinizin başına gelmemesi dileği ile…

Aklınıza takılan sorular var ise iletişim bölümünden veya twitter hesabım üzerinden sorabilirsiniz 🙂
Görüşmek Üzere 🙂

https://twitter.com/cagriell

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top