Çağrı EL

Web Geliştirme | Linux Sunucu Yönetimi | Siber Güvenlik | Eğitim

Microsoft Bot Framework Kurulumu ve Kullanımı

Herkese selam,

Chatbot nedir? konusuna bu yazımda, kod yazmadan oluşturabilceğimiz ve Facebook Messenger’a entegre edebileceğimiz bir chatbotu nasıl oluştururuz konusunu da bu yazımda değindim.

Şimdi de Microsoft Bot Framework ile basit bir proje yazalım. Ama önce bot framework’u yükleyelim.

Öncelikle Visual Studio eklentilerini ve componentlerini güncelliyoruz.

Güncelleme yapmak için : Tools > Extensions and Updates > Updates yolunu izleyebilirsiniz. Güncellemelerimizi yapıp Visual Studio’yu kapatıyoruz.

İkinci olarak Bot Application, Bot Controller ve Bot Dialog dosyalarını indiriyoruz.

Daha sonra Windows+R tuşu ile Çalıştırı açıp : %USERPROFILE%\Documents\Visual Studio 2017\Templates\ProjectTemplates\Visual C#\ yolunu yazıp tamam diyoruz. Karşımızda açılan klasöre indirdiğimiz 3 adet .zip dosyasını atıyoruz.

Visual Studio’yu açıp bir chatbot projesi oluşturuyoruz.

Projemizi oluşturduktan sonra NuGet Package Manager’ı açıyoruz. Browse kısmına Microsoft.Bot.Builder yazıp aratıyoruz. Yüklü olarak geliyor zaten. Güncelleme var ise güncellemeyi yapıyoruz.

Yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaştıysak adımları başarılı olarak tamamlamışız demektir.

Şimdi de Bot Emulatorumuzu yükleyelim.

Burada ki Bot Framework – Emulator’u yüklüyoruz. Exe’yi indirin tabi ben ilk yanlış indirmişim neden olmadı diyordum :D.

Kurulum bitip, çalıştırdığımızda üstteki gibi bir ekran geliyor. Kullanacağımız yer URL kısmı. Projeyi çalıştırdığımızda oluşan URL’yi kopyalıp sonuna api/messages yazıp entera basıyoruz.

Projenizin açık olması gerekiyor tabi. Yoksa hata ile karşılıyorsunuz. Projemizi oluşturduğumuz da adres çubuğunda çıkan urlyi yazıp enterladığınızda bağlantı sağlandığını görebilirsiniz.

Benim projemde url http://localhost:3979/api/messages şeklinde. Projenize uygun olarak url yazdığınızda Connect’e basınca bağlantı sağlandığını görebilirsiniz.

Değişiklik yapmadığımız için ilk açılan uygulamamızda karakter sayısını veriyor.

Evet her şey doğru çalışıyor. Yakında küçük bir proje yapacağım. Video kaydı alabilirim.

Şimdiden iyi okumalar, paylaşarak destek olmayı unutmayın 🙂

Sosyal Medya Hesaplarım :

twitter.com/cagriell

instagram.com/cagriel

Back to top