Çağrı EL

Web Geliştirme | Linux Sunucu Yönetimi | Siber Güvenlik | Eğitim

#1 Vaka: WordPress WoodMart E-Ticaret Teması İnceleme

#1 Vaka: WordPress WoodMart E-Ticaret Teması İnceleme

#1 Vaka: WordPress WoodMart E-Ticaret Teması İnceleme başlığı ile ilk tema & eklenti inceleme serime başlamış olayım 🙂

İlk temamız benimde yurtdışında e-ticaret üzerine iş yapan bir firmaya yeni yaptığım web sitesinin teması olan  WoodMart.

WoodMart E-Ticaret için kapsamlı 65’ten fazla demo sayfası olan Elementor veya Wpbakery Page Builder ile kullanılabilecek bir temadır.

Kendi içinde bulunan özel optimizasyonlarda sitenizi daha hızlı olmasına olanak sağlıyor. Ama tabi yeterli değil.

Ben temayı Elementor ile kullandım. Bu tema için ve yaptığımız işe göre Wpbakery Page Builder’a göre daha kullanışlı olduğu için Elementor’u tercih ettim.

Temanın güzel özelliklerine değinmek istiyorum öncelikle;

Tema’da demo sayfa seçeneği çok fazla.

İçinde bir çok ücretli eklenti ücretsiz şekliyle geliyor.

Teknik destek için geri dönüş çok hızlı tabii 6 aylık süreçte :). Sonrasında kimse yok 🙂

Gelelim temada yaşadığım sıkıntılara;

Tema da bir güncelleme olduğunda WordPress panelinden göremiyorsunuz. Themeforest üzerinden indirip ftpden yüklemeniz gerek. Bu neden yok hiç anlamadım.

Tema da sticky yani yapışkan menü sadece kullanıcı girişi yapıldığında çalışıyordu. Tabii ki bu durum saçma. Biraz araştırdım. Ve sonuç olarak şuna ulaştım. Temanın bulunduğu versiyonda bir sıkıntı varmış. Temanın güncel versiyonunu indirip kurunca sorun düzeldi. Ancak direkt WordPress üzerinden update gelmemesi oldukça kötü bir durum. Tabii çocuk (child) tema kurmayı unutmayın ve değişiklileri onun üzerinden yapın. Direkt olarak temayı atarsanız eğer varsa yaptığınız tüm değişiklikler uçmuş olur.

Arama kısmı çok sağlıklı çalışmıyor. Bu yüzden yeni bir arama eklentisi kurarak bu sorunu çözdüm. Biraz zor oldu tabi ancak daha sağlıklı çalışıyor eklenti ile.

Bir ürün kategorisine girdiğimde sadece o kategorinin alt kategorilerini görmek istesemde normalde bence olması gereken bu özellik tema da bulunmuyor. O yüzden yine bu konuyu da eklenti ile çözdüm.

WoodMart’a dair izlenimler bunlar :).

Aklınıza bir soru takılırsa sormaktan çekinmeyin. Bu şekilde projelerimde kullandığım temaları ve eklentileri inceleyeceğim yazı dizileri oluşturacağım.

Unutmadan;

Udemy üzerinden yayınladığım ücretsiz WordPress 101 Eğitimine Kayıt olmayı unutmayın 🙂

4 thoughts on “#1 Vaka: WordPress WoodMart E-Ticaret Teması İnceleme

  1. merhaba ben woodmart temasını satın aldım daha sonra yedek almadan güncelleme yaptim ve site boşa gitti sonra resetledim sonra lisans kullanma hakkım bitmiş tema için şu an aynı hosting adresinde lisanssız bir şekilde kullanıyorum bir sıkıntı olurmu birde alt kategoriler kısmını hangi eklentiyle yaptınız rica etsem yardımcı olurmusunuz

    1. Merhaba, Lisanssız kullanıyorsan bir sıkıntı olmaz, ama bazı temalar sonradan güncelleme gönderip lisans girmeyi zorunlu tutuyor. Birde şöyle bir durum var lisansı aynı domaine giriyorsan bunu kabul etmesi gerekir. Eğer yine sorun yaratıyorsa tema yapımcılarına bir mail atarak durumu bildirmeni öneririm.

  2. merhabalar siteyi elementor ile kurdum fakat üzerinde herhangi bir düzenleme yapmadan elementor kullanmaktan vazgeçtim ve wp bakery page builder kullanmak istiyorum elementoru silip wp bakery eklentisini ekledim ve sitenin ana sayfasındaki bilgiler gitti ben elementor kullanmak istemiyorum ve sitedeki ana sayfanında normale dönmesini istiyorum nasıl olucak yardımcı olursanız çok sevinirimm

    1. Merhaba, elementor ile yaptığınız ana sayfası elementor elementleri içerdiği için wpbakery ile aynı şekilde göremeyebilirsiniz. Temanın wpbakery desteği var ise yeniden temiz bir kurulum yapıp wpbakery ile demo import yaparak çözebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top