Çağrı EL

Web Geliştirme | Linux Sunucu Yönetimi | Siber Güvenlik | Eğitim

Haydaa! Şimdi Mobil Cihazlar Yandı | CopyCat

Merhabalar :),
Bu yazıda galiba “haha ben zaten iphone kullanıyorum yea” diyebilirsiniz.Çünkü bu virüs salgını Android cihazları etkiliyor.

DijitalKarga‘da ki bir çok yazımda da belirttiğim gibi “amannn ya benimle mi uğraşacaklar diyebilirsiniz ama inanın özellikle kimseyi seçmiyorlar :).

Birazdan detaylıca ne yaptığını yazacağım virüs Google Play Store’de bulunan bilmediğiniz uygualamalardan bulaşabiliyor.

Hmm…Biraz örnek verir misiniz derseniz :

İnstagram takip etme,feyssbuk hackleme şekilde veya oyun hileleri ile alakalı uygulamalardan bolca bu virüsten bulabilirsiniz.Hepsini kötülemiyorum ama böyleleri de var tabi :):

Bu virüs ne yapıyor ?

Elini sallasa 50 öyle dursa 14 milyon cihazı etkileyecek bir sanal Brad Pitt havası var doğrusu.

14 milyon cihaz etkilenmiş,8 milyonu rootlanarak kontrol altına alınmış.Bu virüs Wannnacry,petya gibi dosyalarınızı şifrelemiyor.

Oh iyi o zaman demeyin sakın.3.8 milyon cihazda reklam göstererek para kazanıyor bunu yapan hacker abimiz.Bitti mi tabi bitmedi.

Geeel,virüse geeell!

4.4 milyon cihazda kayıtlı şifrelerin çalınması için bekliyormuş kenarda.

Reklamlar ile 1.5 Milyon Dolar kazanan abimizin kim olduğu bilinmemekle beraber durum Google’a bildirilmiş zararlı içerikler kaldırılmış.Ama market dışından indirilebilir durumda hala.

Yani arkadaşınız geldi “bak şöyle şöyle bir uygulama var,play store’de yok ama virusindir sitesinten .apk olarak indirip kurabilirsin” derse sakın indirmeyin çünkü en çok virüs o yol ile bulaşıyor.

En kötü durumu da yazmadan geçmeyelim.Diyelim ki virüs bulaştı veya siz takıntı yapıp bulaştığını düşünüyorsunuz.Hemen telefonunuzu bilgisayara bağlayın fotoğraflarınızı ve diğer önemli belgeleri yedekleyin.Sonra telefonunuzu sıfırlayın.

Yepyeni bir telefon ile güne merhabaaa deyin.Ne kadar mutlu diyebilirseniz tabiii :))

Başka bir virüste pardon yazı da görüşmek üzere 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top