Yeni Web Siteniz İçin 3 Temel SEO Stratejisi

Yeni Web Siteniz İçin 3 Temel SEO Stratejisi

Kurumsal bir işlemeniz, hayalini kurduğunuz bir blog sitesini planlamalar, başlıklar ve sabır ile birlikte hayata geçirdiz.

SEO için gerekli çalışmalara başlamadan önce olmazsa olmaz bazı gereksinimlere değinelim hemen.

SSL Güvenlik Sertifikası

Google güvenlik sertifikasını zorunlu kılıyor. Sertifikasınız olmadığı taktirde Google’dan çok sevecen bir tavır beklemeyin.

Unutmayın! Güvenlik sertifikası sitenizi %100 güvenli hale getirmez. Sunucu ile kullanıcı arasında bulunan iletişimi güvenli hale getirmek için kullanılır.

Site Okuma Ayarları

Web sitenizin robots.txt dosyasından engellenip engellenmediğini kontrol edin. WordPress altyapısı kullanıyorsanız Ayarlar>Okuma> Arama Motorlarına Engel Ol seçeneğini deaktif hale getirin.

Kalıcı Bağlantı Uzantılarını Düzenleyin

Kalıcı bağlantılar bir sayfada URL çubuğunda görünen kısımdır. /index.php/yazi1 bir kullanım varsa bu Google’ın çok sevdiği bir konu değildir. Url tamamen siteadi.com/yazi1 gibi olmalıdır.

/categories/yazi1 gibi kullanımlar doğru değildir. Türkçe yayın yapıyorsanız kategori uzantınızda Türkçe olmalıdır.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

İçeriğinize uygun anahtar kelimelerin analizlerini yaparak işe başlayın.

Bilgileri çevrimiçi olarak nasıl bulacağınızı düşünün. Çoğu insan gibiyseniz, Google gibi bir arama motoruna birkaç kelime yazarsınız ve umut verici görünen bir site görene kadar sonuçlarda ilerlersiniz. Şimdi çekmek istediğiniz İnternet kullanıcılarını düşünün. Benzer bir yöntemi kullanma ihtimalleri yüksektir ve onları çekmenin tek yolu sitenizde aradıkları anahtar kelimeleri eklemektir.

Anahtar kelime araştırması yapmak için, KeywordsFX veya keywordtool.io dahil bir dizi ücretsiz araç kullanabilirsiniz .

Anahtar kelime araştırması yaparak , iş insanlarının aradığı kelimeleri ve kelime öbeklerini tespit edebilirsiniz. Potansiyel müşterilerin, sonuç almak için bir arama motoruna bir şeyler girmesi gerekir ve siteniz için en alakalı kelimeleri ve kelime öbeklerini tam olarak belirlemek size kalmıştır. Anahtar kelimeleri belirledikten sonra, bunları sitenizin içeriğine ve sayfa içi SEO’ya dahil etmeye başlayabilirsiniz.

Sayfa Üzerindeki Öğeleri Optimize Edin

Yepyeni bir web sitesi için ana SEO pazarlama odağınız başlık etiketleri, başlıklar, meta açıklamalar ve gövde içeriği gibi sayfa içi öğeler olmalıdır.

Sayfa içi SEO bileşenleri eklerken, önerilen karakter sınırları içinde kalmak ve içeriğin arama motoru sonuç sayfasında iyi görünmesini sağlamak için alakalı anahtar kelimeler kullanmak önemlidir. Arama motorlarını memnun etmenin yanı sıra, web sitelerinizin her sayfasına sayfa içi öğeleri uygun şekilde eklemek, ziyaretçilerinizin sayfanızın değer sunup sunmadığına ve sorgularıyla ilgili olup olmadığına hızlı bir şekilde karar vermesine yardımcı olur. 

Peki, sitenizdeki içeriğin arama motorları için optimize edilmesini sağlamak için başka ne yapabilirsiniz?

Mobil uyumluluğu öncelik haline getirin

Daha sonra akla gelen bir düşünce olarak, herhangi bir cihaza iyi yanıt veren bir web sitesi artık markalar için bir zorunluluktur. 2014 yılında mobil kullanım, tarihte ilk kez masaüstü kullanımını geride bırakarak tüketici tercihlerinde önemli bir değişiklik olduğunu gösterdi. Google, Nisan 2015’te mobil uyumluluğun sıralamayı etkilemeye başlayacağını duyurduğundan beri, web yöneticilerine sitelerinin duyarlı olmasını sağlamak için geri alışveriş yapma görevi verildi.

XML site haritası oluşturun

Bir site haritası geliştirmek, arama motorlarının içeriğinizi keşfetmesine ve alakalı olabilecek müşterilere göstermesine yardımcı olur. Özellikle yepyeni web siteleri için, bir site haritası oluşturmak, arama motorlarına sitenin asgari içeriği nedeniyle başka türlü görünmeyebilecek değerli sayfa verileri verir.

Dahili bağlantı oluşturmaya başlayın

Umarım, web sitenizde işletmeniz ve hedef kitlenizle alakalı içeriğe sahip birden çok sayfa vardır. Dahili sayfaları doğal ve faydalı bir şekilde birbirine bağlamak , bir ziyaretçinin sitenizde gezinme yeteneğini geliştirirken bir sitenin sıralama gücünü artırır. Arama motoru örümcekleri web sitenizi taradığında, dahili bağlantı, içerik parçaları arasında anlamlı bir bağlantı kurulmasını sağlar.

Sayfa dışı bir SEO stratejisi nasıl oluşturulur?

Sayfa dışı SEO’nun siteniz yayınlanmadan önce mükemmel olması gerekmese de, birkaç temel sayfa dışı SEO stratejisi oluşturmak, sitenize trafik çekerek iş hedeflerinize ulaşmanızı hızlandırabilir. Sayfa dışı SEO maceranıza başlamak için aşağıdaki adımları göz önünde bulundurun.

Sitenize bağlanan bir sosyal medya varlığı oluşturun

Markalı sosyal profiller oluşturmak ve bunları yeni web sitenize bağlamak, sahip olunan medya ile sosyal ağ evreni arasında bir bağlantı kurar. Sosyal ağlarda takipçi kazanmaya başladığınızda, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurabilirsiniz.

Mutlu müşteriler gönderilerinizi ve sayfanızı arkadaşlarıyla paylaşmaya meyilli olabileceğinden, sosyal medya da yeni insanlara ulaşmak için harika bir yoldur. Bu, SEO’nuzu doğrudan etkilemese de, sonuçta işletmenize fayda sağlayan site trafiğini artırabilir.

Üçüncü taraf sitelerde şirket profilinizi talep edin

Yerel arama trafiğine ihtiyaç duyan işletmeler için özellikle yararlıdır, TripAdvisor ve Yelp gibi üçüncü taraf sitelerde şirketinizin profilini talep etmek, yetkili web sitelerinden görünürlük elde etmenin harika bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top