WordPress 5.5 XML Site Haritası Detayları

WordPress 5.5 XML Site Haritası Detayları

WordPress 5.5 Sürümü Yayınlandı! yazımda da yerleşik bir xml haritası geldiğini belirtmiştim.

WordPress yerleşik XML haritası varsayılan adresi:

/wp-sitemap.xml şeklindedir.

Büyük oranda bir sayfa barındırabiliyor. Bu da SEO da XML haritasının. ne kadar önemli olduğunu anlatıyor bize.

“Site haritası dizini maksimum 50000 site haritası tutabilir ve tek bir site haritası maksimum 2000 giriş (filtrelenebilir) tutabilir.”

WordPress ekibi bu konuda şöyle bir açıklama yapmış:

“Varsayılan olarak, site haritaları, tüm genel ve herkes tarafından sorgulanabilir gönderi türleri ve sınıflandırmalarının yanı sıra yazar arşivleri ve tabii ki sitenin ana sayfası için oluşturulur.”

WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan robots.txt, WordPress tarafından oluşturulan XML site haritasına başvurur. Bunu robots.txt dosyasına manuel olarak eklemenize gerek yoktur.

SimpleXML PHP Uzantısı Gerekli

SimpleXML PHP uzantısını kurmak için web barındırıcıları gerekli olacaktır.

WordPress site haritası SimpleXML PHP uzantısını gerektirecektir.

Site haritası bu eklenti olmadan çalışmayacaktır.

WordPress yayıncılarını barındıran her web sunucusunun bu PHP uzantısını yüklemeyi düşünmesi gerekecektir.

WordPress’e göre:

“Site haritalarını ön uçta oluşturmak, SimpleXML PHP uzantısını gerektirir. Bu uzantı mevcut değilse, site haritası yerine bir hata mesajı görüntülenecektir. HTTP durum kodu 501 (“Uygulanmadı”) buna göre gönderilecektir. “

Barındırma Sağlayıcıları SimpleXML’yi Destekliyor mu?

WordPress , bunun zaten entegre edilip edilmediğini görmek için hosting topluluğundan SimpleXML PHP uzantısı ile ilgili geri bildirim istedi .

Bu PHP uzantısının entegre edilmemesi, WordPress site haritası işlevselliğinin başarısız olmasına neden olur.

GoDaddy, IONOS (eski adıyla 1and1) ve diğer ana bilgisayarlar, bunun paylaşılan ana bilgisayar ortamları da dahil olmak üzere kendi sunucularında zaten uygulandığı yanıtını verdiler.

IONOS’taki bir çalışan yanıt verdi:

“IONOS tarafında, SimpleXML tüm Linux ve WordPress SharedHosting tarifelerinde ve ayrıca PHP topluluğu tarafından desteklenen sürümlere sahip Yönetilen Linux Sunucularında kalıcı olarak mevcuttur (7.2 / 7.3 / 7.4).

SimpleXML, yeni WP Pro ürünümüz için de mevcuttur. “

GoDaddy’den biri yanıt verdi:

“Sadece herkesi güncellemek için:

İnsanlarla görüştüm ve SimpleXML’in GoDaddy hizmetlerinde yaygın olarak kullanılabildiğini duydum. Geri bildirim, bunu site haritaları özelliği için bir gereksinim haline getirmenin makul göründüğü yönünde. “

WordPress Site Haritalarını Özelleştirme

WordPress, üçüncü tarafların WordPress ile sağlanan temel site haritası özelliklerine daha fazla özellik eklemesi için bir yol sağlar. Başka bir deyişle, site haritası işlevselliği eklenti dostu olacaktır.

WordPress, etiketler için site haritası oluşturmayı kaldırmak gibi site haritasının belirli bölümlerini kaldırabilen filtreler sağlar.

Ayrıca, belirli gönderileri hariç tutmak gibi şeyler yapacak filtreler de olacaktır (örneğin, indekslenmemiş gönderiler).

Bu, elle düzenlenebilen bir şeydir, ancak eklentilerin, kodu düzenlemenin aksine bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) aracılığıyla daha kolay başa çıkmak için yüzeye çıkacağından şüpheleniyorum.

WordPress Site Haritası Modern Site Haritası İşlevselliğinden Yoksun

WordPress 5.5 site haritası uygulamasındaki önemli bir boşluk, resimler, videolar veya Google haber site haritaları için site haritaları oluşturmamasıdır.

Resimler için bir site haritası çok önemlidir.

Diğerleri için, Google Haberler site haritası neredeyse nefes almak için hava kadar önemlidir.

Bazıları, bu diğer tür site haritalarının eksik olmasını hayal kırıklığı yaratabilir ve bu ihmali kritik bir başarısızlık olarak yorumlayabilir.

WordPress duyurusuna verilen yanıtlardan biri hayal kırıklığını yansıtıyordu: 

“Katkıda bulunanlara ve bunu inşa etmeye yardım eden herkese son derece saygı duyuyorum ve gerçekten küçümseyici görünmek istemiyorum, ancak WordPress buradaki partiye çok geç kalmış gibi geliyor.

Bu şeyler onlarca yıldır ortalıkta.

… Neden bu (kısmi) özelliği çekirdeğe koymaya ihtiyaç duyulsun? Eklenti ve tema geliştiricileri, şu anda onu etkinleştiren herhangi bir eklenti aracılığıyla yıllardır mümkün olana yaklaşmadığı için muhtemelen devre dışı bırakacaktır. “

Bir SEO eklentisiyle ilişkili bir kişi şunları söyledi: 

“Bu yerel site haritasını otomatik olarak devre dışı bırakacak bir SEO eklentiniz yoksa, siteleriniz için büyük bir felaket olacaktır.”

WordPress topluluğunun başka bir üyesi, yeni XML site haritası için destek sundu.

Bir site haritası için yerel desteğin neden önemli olduğunu açıkladı: 

“Kullanıcılar bazen soruyor, site haritası gibi temel bir şey için neden (büyük) bir eklenti eklemem gerekiyor? Eh, şimdi bir cevapları var, şu andan itibaren cevap hayır, sen yok. “

Birçok firma ve görüşlerine göre bence konuşmak çok erken biraz daha bu sürüm otursun Jquery Migrate hatasına alışalım sonra yine sonuçlarına göz atmak daha faydalı diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top