Web Sitenizi Trafik Kaybetmeden Taşıyın

Web Sitenizi Trafik Kaybetmeden Taşıyın

“Sitemi taşıdım trafiğim düştü”, “Web sitemi daha hızlı bir sunucuya taşıdım ancak sitemin ziyaretçileri düştü” gibi sorularınızın en büyük sebebi doğru bir strateji ile hareket etmemenizdir.

Görsellerin 301 Yönlendirmesini Yapın

Sadece yazı ve sayfalarınızı değil bulunan görsellerinizi de 301 yönlendirmesini yapmalısınız.

301 Yönlendirme Nedir?

HTTP yanıt durum kodu 301 Kalıcı Olarak Taşındı kalıcı URL yeniden yönlendirmesi için kullanılır, yani yanıtın alındığı URL’yi kullanan geçerli bağlantılar veya kayıtlar güncelleştirilmelidir.

WordPress Altyapısı İçin En Çok Kullanılan 301 Yönlendirme Eklentileri

1 -301 Redirects

Eski bir siteden yeni bir site oluşturmak veya alan adını değiştirmek ve tüm yönlendirmeleri ve bozuk URL’leri yönetmek için mükemmel bir eklenti .

Ana Ayarlar menüsünde 301 Yönlendirmeleri bağlantısını bulun.

Yönlendirme eklentisi, WP veritabanında, tüm yönlendirme bilgilerinizi saklayan ‘ts_redirects’ adlı yeni bir tablo oluşturur.

Buradan ulaşabilirsiniz.

2-301 Redirects – Easy Redirect Manager

301 Redirects , SEO ve ziyaretçi deneyimini iyileştirmek için WordPress siteniz için 301, 302, 307 yönlendirmeleri yönetmenize ve oluşturmanıza yardımcı olur . 

Buradan ilgili eklentiye ulaşabilirsiniz.

Alan Adı Değişikliği veya Sunucu Değişikliği Trafik Kaybı Yaşatır Mı?

Bu durum her zaman trafik kaybına yol açmaz.

Google Geliştirici Savunucusu Martin Splitt bu durum için şöyle diyor:

“Kelimenin tam anlamıyla bir etki alanından diğerine geçiyorsanız, tüm URL yapısını ve içeriğin tamamını kopyalıyorsanız, o zaman mutlaka bir trafik düşüşü görmeyeceksiniz.”

Yeni Bir Alan Adına Geçiş Yapacaksanız İyi Araştırın!

Geçmişte çok trafik alan bir alan adı bulabilirsiniz ancak bu biraz da riskli bir hareket. Bu alan adının içinde bulunan web sitesi spam e-postalar, bahis platformları veya daha hoş olmayan web siteleri barınıyor olabilir. Bu tip sitelerle nam salmış bir alan adı markanız için sağlıklı olmayabilir.

Unutmayın! web sitenizi yeni bir alan adına taşıdıysanız veya web sitenizden Google doğrulaması yapmadıysanız yeniden bu ayarları yapmanız gerekiyor. Google Search Console doğrulaması ile beraber sitemap.xml’i göndermeyi unutmayın.

Alan Adı Değişim Aracı

Alan adınızı değiştirdiğinizde Search Console üzerinde bulunan “adres değişikliği” aracını kullanmanız gerekli. Google buradan sitenizin tamamen aynı olduğunu anlar ve sadece alan adının değiştiğine dair ek sinyaller gönderir.

İçerik Kalitesi Yeniden Değerlendirir

Bir sitenizi taşımanız önemli olmamak ile birlikte Google içerikerinizi her zaman denetler. O yüzden eski içeriklerinizin içinde değişen bir bilgi varsa bunu güncellerseniz Google bunu oldukça sevilecektir. Google siteyi taşıdığınızda eski içeriği kaliteli bilgiler ile güncellerseniz Google bu sinyalleri daha yakından takip eder.

Her Şey Doğru Ama Trafik Kaybediyorum

Eğer ki rutin olarak aldığınız trafikte de bir düşüş yaşıyorsanız öncelikle bir teknik sorun olmadığına emin olun.

Eğer ki teknik bir problem yoksa 301 yönlendirmeleri tekrar gözden geçirin.

Tamamen tüm işlemler bittikten sonra 1 ay içinde trafiğiniz düzelmediyse size bu konuda destek olabilirim.

Site Taşırken İçeriği Google’a Kapatmalı Mıyım?

Kesinlikle hayır. Robots.txt ile oynamamanızı tavsiye ederim. Bazen her şey doğru olsa bile Google normalde trafik alan bir URL’nizi okumayıp önbelleğe bu şekilde alırsa Google aramalarında görünmez ve kısa url linkini değiştirip tekrar dizine kaydetmeniz gerekebilir.

Site Taşıma Sırasında Dikkat Edin!

En büyük sorun siteyi taşırken arada aklınıza gelen değişik bir fikri uygulamak. Tabii ki daha güzel olacağına inandığınız değişikleri atlamayın ancak siteyi taşıdığınız süreden 1-1.5 ay Google siteyi yeniden işleyene kadar bekleyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top