İçeriğe geç

VPN Nedir? VPN ile Neler Yapabilirsiniz?

Okuma Süresi: 2 dakika

Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ (VPN) teknolojisi cihazların başka bir cihaz üzerinden internete bağlanmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN teknolojisinde çeşitli tünelleme protokolleri ve kriptografi algoritmaları kullanılır. Bu tünelleme protokolleri kullanılan cihazın gizliliğini sağlarken, kriptografi algoritmaları sayesinde veri paketlerinin güvenliği sağlanır.

Sanılanın aksine VPN değiştirme programı diye bir program yoktur. VPN programı internet servis sağlayıcısı tarafından internet sağlanan ev ve işyeri gibi mekanlarda kullanılan cihazlara verilen internet protokol (IP) adresini değiştirmeye ve gizlemeye yardımcı olur. VPN programı bu şekilde kullanan kişiye internet üzerinde anonimlik sağlar.

Bir VPN programı bu anonimliği nasıl sağlar? VPN kullanmadan internete bağlanıldığında, internete bağlanmak için kullanılan bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletin internet üzerinde diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi için bir IP adresi olur. Bu IP adresi fiziki olarak çok yakın bir konumu web siteleri ile paylaşır. Herhangi bir web siteyi ziyaret ettiğinizde IP adresiniz o web sitenin sunucularına iletilir. Google gibi teknoloji konusunda dünya devi olmuş firmalar size daha iyi reklamlar gösterebilmek ve gelecekteki internet davranışlarınızı tahmin edebilmek amacıyla IP adresiniz başta olmak üzere birçok kişisel veri ve bilginizi kaydederler. VPN kullandığınızda cihazınız direkt olarak internette erişmek istediği noktaya doğru değil VPN sağlayıcısının sunucusuna doğru veri paketlerini gönderir. Bunu sağlayan kullanılan tünelleme protokolleridir. Bu veri paketleri aynı zamanda kriptografi algoritmaları ile şifrelenir ve internet servis sağlayıcınız başta olmak üzere herhangi bir üçüncü parti bu veri paketlerinin içeriğini göremez ya da bunları deşifre edemez. VPN programı ile internette kimliğinizi korurken verilerinizi güvende tutabilirsiniz.

Bir VPN programı ile sanal olarak VPN sağlayıcısının sunduğu sunucular üzerinden dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlanabilirsiniz. VPN programı ile siber dünyada özgür bir şekilde dolaşabilirsiniz. Değişen IP adresiniz dolayısıyla yaşadığınız coğrafyada erişime engelli web sitelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, Netflix gibi ülkelere göre ayrı içerik kütüphanelerine sahip olan platformların diğer ülkelerdeki içeriklerini VPN sunucusunu değiştirerek erişebilirsiniz.

Bir VPN programı ile seyahat halindeyken ya da dışarıda çıktığınız bir kafede bağlandığınız Wi-Fi ağını güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Havaalanı, kafe, otel gibi yerlerde bulunan Wi-Fi ağlarının kimin tarafından yönetildiğini ve internet aktivitelerinizin kaydedilip kaydedilmediğini bilemezsiniz. Bu sebepten ötürü, bu tip ortak alanlardaki Wi-Fi ağlarına bir VPN programı ile bağlanmanız internet bağlantınızı güvence altına alır. Man-in-the-middle (ortadaki adam) gibi siber saldırılardan VPN programı ile internet bağlantınızı güvence altına alarak korunabilirsiniz.

Hem Google Play Store’da hem de AppStore’da birçok ücretsiz VPN programı bulunmaktadır. Ücretsiz VPN programları erişime engelli bir web siteye erişmek gibi çok kısa süreli kullanımlar için zararsız olabilir fakat uzun vadede ücretsiz VPN programları internet aktivitelerinizi kaydeden bir casus yazılım görevi de görebilir. Ücretsiz VPN programlarının gelir sağladığı nokta müşteri olmadığında asıl ürünün VPN programı değil kullanıcının internet aktiviteleri olduğu iddia edilebilir. İnternet aktiviteleri üzerinden elde edilen veriler reklam ya da benzeri amaçlarla üçüncü partilere satılıyor olabilir. VPN programını seçerken ücretli olması avantajınıza olacaktır. VPN programının ayrıca ‘’Günlük Kaydı Yok’’ gibi bir beyanı olduğundan emin olmadan herhangi bir VPN programı satın almayın. Bazı VPN programları internet aktivitesini cihazın bağlandığı sunucu üzerinden kaydeder. VPN programı kullanmanın amacı gizlilik ve güvenlik iken VPN programının bunu yapması yağmurdan kaçarken doluya tutulmaya benzer.

VPN programınızın günlük kaydı tutmadığına ve müşteri hizmeti verdiğinden emin olun.

Tarih:Güvenlik