İçeriğe geç

Open Source & Sıkıntılar

Herkese selam, uzun süredir yazı yazamıyorum iş güç yoğun geçiyor.

Bu yazımda konu olarak beni neredeyse 1 hafta performansı oldukça düşük bir bilgisayarda çalışmaya maruz bırakan Monster Abra A5 V12 modelli bilgisayarımın bana çektirdiklerini yazacağım. Ama şöyle bir gaza gelme şeklim vardı Webimzam Yazılım Hizmetlerin’de mazeret yok! Çalışmak var :), üretmek var.

Öncelikle olayın nasıl geliştiğini anlatayım.

Bir gün normal projeler dışında kendimi geliştirebilmek adına Laravel ile yazılan hazır CMS’leri inceleyip birini kendime göre geliştireyim dedim. Araştırma yaparken bir kaç kişininde görüşlerine başvurarak Laravel Voyager’i deneyim dedim. Composer ile kurulumu yaptıktan sonra iki hata aldım. image olarak olması gereken dosya isimleri “ımage” olarak geçiyor. O dosya isimlerini değiştirdikten sonra hiç bir şekilde veri tabanında tabloları ve route’ları oluşturmadı. Sebepleri için araştırma yaparken çözümleri kurcalarken composer’ı bozmayı başardım. Her yeni kurulum da composer’ın farklı komutlarını kullanmak zorunda kalıyordum.

Ve bu durumdan bıkkınlık duyarak döndüm ve dedim ki;

“Dur ya bir Ubuntu kurayım” ama bir baktım ki Monster desteklemiyormuş. Driver sorunu, anakart sıkıntısı vs vs. Neyse  ki formatlamadan önce tüm projelerimi Git’e atmıştım. Sonra Linux Mint kurayım dedim olmadı, Ubuntu downgrade edip kurayım dedim olmadi. Neyse dedim Deepin çalışıyordu Deepin kurayım. Ama o da ne 15.5 sürümünü 15.7 sürümüne bir güncelledim o da ne patladı sistem. Ama önceki güncellemede olmamıştı böyle bir sıkıntı. 15.7 sürümü ile beraber gelen Graphics Driver ile 3 tane farklı seçenek ile ekran kartı seçimi yapılıyor. Biri sizin kartınız diğerleri deepin’in getirdiği özellik. Hepsini advanced olarak acıp denedim ve biri sonunda oldu.

Bu sorun çözüldükten sonra   Deepin’e Valet kurayım dedim. Valet’ı kurmak için php, phpmyadmin önceden kurdum tabii. Ama gidip düz valet kurmaya çalıştığım için olmadı ama 30 dk’da çözüldü o konu :D.

Neyse son olarak temiz bir kurulumla her şeyi baştan kurarak sistemi aktif ettim. Bu biraz iç dökme yazısı gibi olsa da projelerinizin yedekli olması ve performansı düşük olsa bile her yerden erişilebilir bir şekilde çalışıyor olmanız çok büyük bir artı.

Ben bu sorunlardan dolayı neler öğrendim?

1- Git’in bir aşk olması gerektiğini <3

2- Bazen %100 odaklanıp neyi nereye kurduğunuza tekrar bakmanız gerekiyor.

3-  Open source candır.

4- Sizi seviyorum kendinize iyi bakın 🙂

Tarih:Kendi Tarzımdan