İçeriğe geç

Merhaba Deepin & Laravel Kurulumu

Bu yazı hem Linux’a geçiş hem de Linux ‘ta Laravel kurulumunda yaşadığım sıkıntıların çözümüne de değineceğim.

 

Tüm c# tabanlı dersleri geçtiğim ve tabi okul da bittiği için benim için daha iyi ve stabil olduğunu düşündüğüm Linux’a geçmeyi düşünüyordum. DistroWatch üzerinden Linux dağıtımlarının puanlarına ve diğer özelliklerine bakarken karşıma;

Mint

Manjaro

Ubuntu

Deepin ilk dörtte gördüm. Sıralama değişmiş olabilir. 2014-2015’te Mint, Manjaro ve Ubuntu kullanmıştım. Bir de Deepin’e bakayım dedim.

Deepin indirip usb üzerinden kurarken sıkıntı olmadan kurdum. Php Laravel üzerinde çalişacağım için Laravel Homestead ile kuruluma başladım.

Komutunu verdiğinizde hangi sanallaştırma uygulamasını kullanacağınızı soruyor.

Ben virtualbox kullandığımdan 2 diyerek devam ettim ve bir download işlemi başladı. Ancak Vbox içine herhangi bir işletim sistemi gelmedi. Bu durum vagrant up komutundan sonra yine bir indirme işlemi yapılarak işletim sistemi geliyor.

Sakın bu hataya düşmeyin yoksa bayağı bir zamanınızı öldürmüş olursunuz!

Laravel Documentions’da yazanları adım adım uygulamama rağmen ”

komutunu verdiğimde Homestead ile ilgili bir hata çıkıyor. Araştırdığımda Laravel dökümantasyonun da bulunmayan  Shh keygen oluşturmamız gerekiyormuş.

Bu kodu da yazıp tekrardan up komutunu verdiğimde bir sorun olmadan sanal makine üzerinde web sunucusu olarak kullanılan işletim sistemi çalışmaya başlıyor.  Belki bu başka bir şekilde çözülebilir ama benim araştırmalarıma göre ben bu şekilde konuyu çözdüm.

Bir diğer sıkıntı olarak;

komutunu verdiğinizde “git” kurulu değil şeklinde bir hata alabilirsiniz. Önceden kurulu değilse dökümanda kurmalısınız diye belirtmediğinden  kendiliğinizden kurmak zorundasınız.

Ve sonrasında hızlıca kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Haydi kendinize iyi bakııın 🙂

Tarih:Web Geliştirme