Hacker’ın Hukuk Dünyası – Lüleburgaz

Bazı kişiler ‘Hacker’ın hukuku mu olurmuş?’ şeklinde soru sordular ama bunu bir hacker’a sormalısınız :). Ben değilim. Bu başlıkta öyle yolda giderken aklıma gelmişti bende etkinliği plandığımız sayın İbrahim Zengin ve Aydoğan Tan ile ortak kurduğumuz whatsapp grubuna isim olarak yazdım sonradan resmi ismi de bu olmuş oldu :).

Bu konuya açıklık getirdikten sonra etkinlikte özellikle kullanıcıların mail yolu ile nasıl kandırılmaya çalışıldığı, geçtiğimiz yıllarda IOT cihazları kullanarak yapılan DDOS saldırısı ve etkileri, web sitelerinde yaşanan güvenlik zafiyetleri ve tedbirlerini ayrıca Kırklareli Siber Güvenlik Derneği ve Uluslararası Siber Güvenlik Federasyonu‘ndan bahsettim. Sunumum çok kısa olmasına rağmen soru cevap ile bayağı keyifli bir durum oluştu. Ülkemizin siber güvenlikte olduğu konum geliştirmek için harcadığımız çabalar üzerinden bahsettik. Kendi Siteni Kendin Koru temel siber güvenlik kitabımızdan da bahsetmeyi ihmal etmedik tabi.

Aydoğan Tan ise, sistemlere izinsiz erişim de bulunan kötü niyetli kişilerin yani hackerların ne yaparlarsa ne ceza alacakları, ETBİS sistemi, delil olarak nelerin geçip geçmediğini belirtti.

Bana göre az katılım olsa bile oldukça verimli bir sunum geçtiğini düşünüyorum. Hatta süremiz bile yetmedi ve o gün tüm işlerle ilgilnene Özgür bey daha uzun süreli bir şey planlayalım dedi. Bekliyoruz bakalım :).

Başta Lüleburgaz belediyesi bilgi işlem müdürü İbrahim ZENGİN’e, gün boyu tüm işlere koşturan Özgür bey ve değerli LYKA personeline, sunumları ortak payda da toplayabilmek için nerdeyse her gün konuştuğumuz içtihat bilgileri verdiği Emsal.co’nın kurucusu olan Aydoğan Tan’a , derneğimiz üyelerinden Ahmet Erdi abime, fotoğrafların bir çoğunu çeken beni yalnız bırakmayan arkadaştan öte kardeşim olan Gökberk Çevikbaş’a son olarak işini gücünü bırakıp bizi dinlemeye gelen herkes’e çok teşekkür ederim.

Etkinliğe dair birkaç fotoğrafı aşağıya bırakıyorum :).